Home Weight Loss We examine the costs of back-to-school snacks to avoid wasting you time and MONEY!

We examine the costs of back-to-school snacks to avoid wasting you time and MONEY!

0
We examine the costs of back-to-school snacks to avoid wasting you time and MONEY!

[ad_1]

A number of years in the past The Wholesome Mummy began doing a little bit of a procuring experiment to see how shopping for the identical objects from main grocery store chains in contrast in value and availability. We’ve performed it as soon as AGAIN to assist prevent money and time, however barely completely different this time.

We determined that can assist you prepare for the Again to Faculty lunches and examine a number of the hottest lunch field snacks and the place one of the best place to buy is.

Value of dwelling wrestle

Value of dwelling costs are knocking us all for six recently. The common value of a weekly grocery store is $200 with some households spending as much as $350 per week on their meals invoice. That’s an enormous chunk of funds.

We appear to be paying extra for all the things, apart from the weekly store, there are additionally will increase to energy payments, gas to fill the automobile and even swimming classes. Now to high it off we’re going to be fighting the prices of recent uniforms and books as college heads again. That’s precisely why we determined to try to make issues a bit simpler and concentrate on lunch meals in our newest value comparability store.

15 Tips To Save Money On Your Grocery Shop

The Wholesome Mummy Again to high school procuring journey

What did we purchase?

We grabbed 30 of the extra common snacks children like to see of their lunch packing containers, together with:

  • Sultanas
  • Recent fruit and berries
  • Pouch yogurts
  • Pouch custards
  • White bread
  • Child cucumbers
  • Cherry tomatoes
  • Wraps
  • Wholemeal bread rolls
  • 20 pack of blended chips
  • Muesli bars
  • Apple juice poppers
  • LeSnak
  • Tin Tuna
  • Rice crackers
  • Corn thins
  • Cheese Sticks
  • Popcorn
  • Ham sliced
  • Turkey sliced
  • Laughing Cow Cheese
  • Cruskits
  • Roll-ups
  • Jatz (field)
  • LCM Bars
  • Sliced Cheese
  • Honey
  • Strawberry jam
  • Vegemite

The place did we store?

We shopped at a mixture of independently owned and common grocery store chains in Australia.

The costs

  Aldi Woolworths Coles
TOTAL SHOP $94.58 $145.45 $127.50
Sultanas (6 packing containers) $2.29 $2.30 $2.30
White sliced bread $2.29 $2.70 $2.70
Punnet strawberries $1.99 $2.00 $2.00
Punnet blueberries $2.49 $2.50 $2.50
Bananas $3.99 p/kg $4.50 p/kg $4.00 p/kg
Pouch yogurts $0.69 $0.75 $0.75
Pouch custards $1.49 $1.90 $1.90
Child cucumbers $3.49 $3.90 $3.50
Cherry tomatoes $2.99 $2.50 $2.50
Wraps $2.29 $5.00 $2.70
Wholemeal bread rolls 6pk NA $3.00 $2.65
20 pack blended chips $5.79 $8.90 (or 2 for $15) $8.90 (or 2 for $15)
Muesli bars – 6 pack of choc chip bars $1.99 $5.50 $4.00
Apple juice poppers 6pk $3.79 $4.60 $3.50
LeSnak biscuit and cheese dip 6pk NA $5.50 $5.50
Tin tuna $1.09 $1.35 $1.50
Rice crackers $1.29 $2.30 $1.35
Corn thins $1.89 $2.00 $2.00
Cheese sticks (stringers) $4.29 $7.00 $7.00
10 pack of popcorn $2.59 $2.75 $2.75
Ham slices 400g $5.29 $7.90 $6.00
Turkey slices 320g $7.49 $16.80 $9.00
Laughing Cow Cheese NA $5.00 $5.00
Cruskits $3.49 $4.00 $3.50
Rollups 6pk $3.49 $5.50 $5.50
Sliced Cheese 500g $7.99 $11.00 $11.00
Jatz (field) $1.35 $4.00 $3.00
Honey 400g $6.49 $7.00 $7.20
Jam 500g $2.49 $2.50 $2.50
Vegemite 380g $6.79 $7.30 $7.30
LCM bars 6pk $2.99 $3.50 $3.50
TOTAL SHOP $94.58 $145.45 $127.50

But once more ALDI won’t ever be crushed for one of the best price range store saving over $50 in comparison with Woolworths costs and $30 in comparison with Coles! In saying that 3 objects weren’t accessible from Aldi however there is no such thing as a doubt they’re the clear winner and on a price range you may make some small modifications to your procuring listing when at Aldi if some objects are usually not accessible, they do have loads of bargains to select from!

Whereas we do like to help native grocers and encourage you to buy round for one of the best costs, in case you are seeking to do a fast one-stop store then Aldi is the place to go.

Finances lunch field snacks

8 lunch box snacks that should be avoided

The Wholesome Mummy app has over 6000+ family-friendly and budget-friendly recipes together with some scrumptious lunch field snacks the youngsters will love.

Wholesome Mummy Jess whips up 193 lunch field snacks in simply three hours saving over $50 per week!!

6 scrumptious NUT-FREE lunch field snack and meal concepts for teenagers

Mum makes 240 Dairy and Nut-free snacks for her children lunch packing containers for simply $100 – that’s simply 41c per serve!

50 Wholesome Lunchbox concepts

21 Concepts For Again To Faculty Lunches The Wholesome Mummy

Learn extra: HEALTHY MUMMY AT IT AGAIN! What occurred once we purchased the identical 10 objects from 6 completely different supermarkets, for a 3rd time spherical!

Are you able to turn out to be a Wholesome Mummy?

Wish to drop some pounds, and enhance your power and well being?
Entry 600+ guided & personalised Health Applications (Newbie to Superior)

Know what to prepare dinner each meal
With family-friendly weekly meal plans & over 6,000 simple recipes developed by nutritionists

Get motivated, keep motivated
With help from MyCoach and MindPower options

Really feel Supported 24/7
In our non-public help teams with different mums identical to you



[ad_2]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

beautyoffitnesss